Hakem

Hakem, futbol maçını yöneten, kuralları uygulayan, maçın resmî kronometresini tutan görevli. Bir futbol maçı 1 orta hakem, 2 yardımcı (yan) hakem ve bir dördüncü hakem tarafından yönetilir.

Orta hakem

Maçın tek ve tam otoritesi olan orta hakem, oyunun başlamasından bitimine kadar görev yaparken, oyunun durduğu anlarda da yetkisi ve görevi devam eder. Orta hakemin yan ve dördüncü hakemlerle uyum içinde maçı yönetmesi gerekir; karşılaşma sırasında topu ve yan hakemlerden birini görecek biçimde çapraz (diyagonal) koşarak oyunu yönetir. Hakemler, futbol kurallarının tamamını uygulamak zorundadır. Oyunu durdurmak ve başlatmak istediğinde düdük çalar ve verdiği kararı göstermek için beş farklı işaret kullanır. Oyunun kuralları bir oyuncu tarafından ciddi biçimde çiğnenirse, bu oyuncuyu sarı kartla uyarabilir veya kırmızı kart göstererek oyun dışına gönderebilir. Aynı oyun içinde iki sarı kart otomatik olarak kırmızı kartı gerektirir. Hakem hücum eden takımın yararına olacağını düşünürse bazı faul pozisyonlarında oyunu avantaja bırakabilir.

Yardımcı hakemler

Yardımcı (yan) hakem; karşılıklı taç çizgileri üzerinde görev yapan yardımcı hakemler orta hakemin doğru karar verecek pozisyonda olmadığı durumlarda ona yardım eder. Ofsayt ve taç atışı bunlardan bazılarıdır.

Ekipmanları

Hakemler, yardımcı hakemler ve dördüncü hakemler, oyuncuların giydiği formaya benzer bir forma giyerler ve bu formalar genellikle siyahtır. Formalarının göğüs bölümünde bir veya iki tane kart cebi vardır. Futbol kurallarında belirtilmiş olmasa da hakemler, iki takımının formasının renginde forma giymez. 1998 yılında Premier League hakemi David Elleray, Aston Villa-Wimbledon maçını yönetirken, Wimbledon takımının formasına benzer renkte bir forma giydiği için devre arasında formasını değiştirmek zorunda kalmıştır.

FIFA, hakemlerin beş renk forma giymesine izin vermiştir: siyah, sarı, yeşil, kırmızı ve mavi.

Forma dışında hakemler siyah bir şort, siyah bir çorap (bazı durumlarda beyaz çizgili) ve siyah bir ayakkabı giyerler. Hakemin şu andaki lisans derecesini belli eden rozet genellikle sol göğüs cebine yapıştırılır.

Bunun dışında orta hakemler bir düdük ve sarı ve kırmızı kartlar, yan hakemler sarı-kırmızı renklerde bir bayrak, dördüncü hakemler de neon tabela kullanır.