✪ Ne Anlama Gelir ?

Bu kısımda , ”✪” işaretin ne anlama geldiğini görebilirsiniz. Bu değerlendirmeler tamamen kişiseldir. Bu yüzden bazı durumlarda , referans kabul edilen değerlendirmeler ile tamamen farklı olabilir.


  1.  Tek yıldız , filmi beğenmediğimi açıkça göstermektedir. Ben kolay kolay bir filmi kestirip atmam. Genelde illaki beğenecek belli kısımlarını bulurum. Ama bazı filmler vardır ki benim için , beğenmek istesem bile beğenemem. Kendimi zorladığım halde olmaz. İşte bu tek yıldız bunu ifade eder.

  2. ✪✪ Çift yıldız ise filmi hiç beğenmediğimi göstermez. Peki neden çift yıldız ? Muhtemelen film anlatmak istediğini anlatamamıştır. Konusu iyi olmasına rağmen yinede oyunculuk ve senaryo beni yeterince tatmin etmemiştir. Bunların dışında çok nadir zamanlarda , bazı filmler benim kişisel görüşlerimle tamamen çakıştığı için bu puanlamayı yaparım. Siyasi , dini yada herhangi bir konu olabilir. Sonuçta bende insanım , ne kadar objektif bakmaya çalışsam da  her zaman bunu başaramıyorum.

  3. ✪✪✪  Üç yıldız ise filmi beğendiğimi göstermektedir. Muhtemelen beklentim tamamı ile karşılanmadı fakat filmi yinede beğendim.   Şöyle bir örnek verecek olursam eğer , bir komedi filmi izlediğimde doğal olarak sürekli kahkaha atmak isterim. Gayet tabii de filme girmeden , oyuncu kadrosuna göre kafamda bazı standartlar belirlerim. Eğer Cem Yılmaz filmine gidiyorsam ve Cem Yılmaz bu filmin reklamını bir sene önceden yapmışsa , bu filmde çok fazla kahkaha atacağımı düşünürüm. Eğer filmde ara ara kahkaha attım geri kalan kısmında sadece güldüysem bu film benim için üç yıldızdır. Ancak tanımadığım bir adamın komedi filmine girdiysem ve Cem Yılmaz’ın filmi ile aynı tepkileri verdiysem , o film benim için dört yıldızdır. Bu da şunu gösterir. Film değerlendirmelerini beklentilerime göre yaparım. Bu yüzdendir ki , çok büyük oyuncuların oynadığı bazı filmlere bir , iki veya üç yıldız verebiliyorken , hiç tanınmamış oyuncuların filmlerine dört hatta beş yıldız verebilirim.

  4. ✪✪✪✪ Dört yıldız filmi gerçekten beğendiğimi ifade etmektedir. Böyle filmleri genelde ikinci hatta üçücü kez oturup izleyebilirim. O zaman neden dört yıldız diyebilirsiniz. Muhtemelen o tek yıldızı vermememin sebebi filmin sonudur. Genelde sonu beni çok tatmin etmez fakat film muazzam ise dört yıldız veririm. Ayrıca açıkça söylemek gerekirse açıklayamayacağım diğer bir sebep daha olabilir. Bu sebep de filmi çok beğenmiş olmama rağmen yine de beş yıldızlı filmler listesine koymak istemeyişimdir. Örnek verecek olursak ,  Yüzüklerin Efendisi , Harry Potter yada Django benim için beş yıldızlı filmlerdir. Bunları çok beğenmişimdir ve hepsi ile ilgili anılarım vardır. Ama John Wick filminide çok sevmeme rağmen bir türlü bu beş yıldızlı filmlerin arasına koyamam.

  5. ✪✪✪✪✪ Eğer bir filme beş yıldız vermiş isem , o film burada beş yıldız almaktan ziyade hayatım boyunca unutamayacağım filmler listesine çoktan girmeyi başarmıştır. Çok nadir filmlere beş yıldız veririm. Bu filmler ise genelde beni derinden etkileyen yada benimle anısı olan filmlerdir. Ben bir fantastik ve bilim kurgu hayranıyım ve genellikle bu filmlere beş yıldız verdiğimi görürsünüz. Bunun dışında herhangi bir filme beş yıldız vermiş isem o film ya toplumsal bir yaraya parmak basmıştır yada insanın yaşadığı kişisel zorlukları anlatmıştır. Uzun lafın kısası , keşke unutsam da tekrar tekrar izlesem dediğim filmlerdir beş yıldızlı filmler.